Googe Reklam için bizi arayın: 0555 269 49 99   

Anahtar Kelime Ekleme

Dinamik Reklamlar İçin Araya Anahtar Kelime Ekleme

Google AdWords’te reklamveren rekabetinin artması ve reklamlarınızın potansiyel müşterilerinizle daha ilgili hale getirilebilmesi gerekliliği daha etkili reklam metinleri hazırlama stratejileri geliştirmeyi zorunlu kılmaktadır.

Bu noktada, yerinde kullanıldığında oldukça etkili olan araya anahtar kelime ekleme özelliği önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Araya anahtar kelime ekleme özelliği sayesinde bir çok anahtar kelime için eşsiz reklam metinleri oluşturabilirsiniz.

Araya anahtar kelime ekleme özelliğini tüm metin tabanlı reklamlarda kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için reklam metninizde ilgili yere (başlık, açıklama satırları veya görünen url) bir kod parçası eklemeniz yeterli olacaktır. Aşağıda bu kod parçasını bulabilirsiniz.

{KeyWord:varsayılan metin}

Buradaki varsayılan metin, anahtar kelime reklamımıza otomatik olarak eklenemediği durumda (örnek olarak, anahtar kelime reklam metninin karakter sınırını aşmasına neden olduğunda) kullanıcıya gösterilir. Bir örnekle araya anahtar kelime ekleme özelliğinin kullanımını görelim.

En Ucuz {KeyWord:Dijital Baskı}
www.ornek.com
Dijital Baskı İhtiyacınız Mı Var?
Bizden Fiyat Almadan Karar Vermeyin

Şimdi de alternatif arama sorgularına reklam metninin vereceği tepkileri inceleyelim.

Anahtar Kelime Reklam Metni
katalog baskı En Ucuz Katalog Baskı
www.ornek.com
Dijital Baskı İhtiyacınız Mı Var?
Bizden Fiyat Almadan Karar Vermeyin
katalog baskısı fiyatları En Ucuz Dijital Baskı
www.ornek.com
Dijital Baskı İhtiyacınız Mı Var?
Bizden Fiyat Almadan Karar Vermeyin

İlk örnekte şartlar uygun olduğu için anahtar kelime araya eklenerek gösteriliyor. İkinci örnekte ise anahtar kelime, başlığın karakter sınırlamasına takıldığı için varsayılan metin kullanılıyor.

Dilerseniz araya eklenen anahtar kelimeler için büyük harf kullanımı üzerinde de hakimiyet kurabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda katalog baskıanahtar kelimesi için büyük harf kullanımına dair örnekler yer almaktadır.

Reklam Başlığı Reklam Başlığının Görünüşü
En Ucuz {keyword:Dijital Baskı} En Ucuz katalog baskı
En Ucuz {Keyword:Dijital Baskı} En Ucuz Katalog baskı
En Ucuz {KeyWord:Dijital Baskı} En Ucuz Katalog Baskı

Araya anahtar kelime ekleme özelliğinden daha iyi verim sağlayabilmek için ürün veya hizmetlerinizi uygun bir şekilde reklam gruplarına ayırmanız gerekmektedir. Bu sayede tıklama oranlarını daha üst seviyelere çıkartabilir, bu yolla kalite puanınızı da arttırıp daha düşük maliyetlerle reklam yayını yapabilirsiniz.

Reklam Optimizasyonu

Google Reklam Optimizasyonu: Anahtar Kelime Listesi

Google AdWords reklam kampanyalarının başarıya ulaşmasındaki en önemli adımlardan birisi de anahtar kelime listesinin optimizasyonudur. Çoğul versiyonları, hatalı yazımları ve diğer yakın varyasyonları dahil etme özelliği, listemizde yer alan anahtar kelimeler dışında, onlarla alakalı arama sorgularında reklamlarımızın gösterilmesini sağlayan faydalı bir Google AdWords özelliği olmasına rağmen, bu özellik zaman zaman istemediğimiz arama sorgularında da reklamlarımızı göstermek üzere tetikleyebilir.

Reklamlarımız yayınlanmaya başladıktan bir kaç gün sonra hangi arama sorgularıyla gösterilerek tıklama aldığını arama terimleri listesinden görebiliyoruz. Bu liste reklam kampanyamız için yeni anahtar kelimeler bulma ve alakasız arama sorgularını tespit etme konusunda bize eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Şimdi arama terimleri listesini kullanarak anahtar kelime optimizasyonunun nasıl yapıldığını adım adım görelim.

Öncelikli olarak AdWords panelinin sağ üst köşesinde bulunan tarih aralığı menüsüne tıklayarak belirli tarih aralığındaki verilerin gösterilmesini sağlıyoruz. Eğer hesabınız için daha önce bir optimizasyon çalışması yapmadıysanız tüm geçmiş verileri görebilmek için tarih aralığını tüm zamanlar olarak belirlemenizi öneririm. Sonraki zamanlarda yapacağınız optimizasyonlar için ise en son optimizasyon tarihinizi başlangıç tarihi olarak belirleyebilirsiniz.

Tarih aralığını belirledikten sonra Kampanyalar>Anahtar Kelimeler>Ayrıntılar>Arama Terimleri>Tümü yolunu izleyerek arama terimleri listesine ulaşabilirsiniz. Eğer birden fazla reklam grubunuz varsa ve bunlar için arama terimleri listesini ayrı ayrı görüntülemek istiyorsanız arama terimlerini görüntülemeden önce ekranın sol bölümündeki hesap ağacından ilgili reklam grubunu seçebilirsiniz.

Arama terimleri listemizde bazı sorguların yanında yeşil arka plan içerisinde eklendi ibaresi göreceksiniz. Bu, o anahtar kelimenin zaten listemizde bulunduğu anlamına gelmektedir, dolayısıyla onlarla ilgili herhangi bir işlem yapmamıza gerek yoktur. Diğer arama sorgularını inceleyerek reklamlarımızla ilgili olmasına rağmen anahtar kelime listemiz içerisinde yer almayanları sol taraflarındaki kutucukları işaretleyerek seçip, ardından listenin üstünde bulunan anahtar kelime olarak ekle düğmesi ile listemize ekleyebiliriz. Artık bu anahtar kelimelerin de yanında eklendi ibaresini görebilirsiniz.

Benzer şekilde reklamlarımızla ilgisi olmayan anahtar kelimeleri de tespit edip işaretledikten sonra listenin üstünde bulunan negatif anahtar kelime olarak ekle düğmesi ile negatif anahtar kelime listemize ekleyebiliriz. Artık bu anahtar kelimenin yanında kırmızı kutu içerisinde hariç tutuldu ibaresini göreceksiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bu yolla ilgili anahtar kelimeyi tam eşleme olarak negatif listemize eklediğimizdir. Yani söz konusu arama sorgusunun farklı varyasyonlarıyla arama yapıldığında reklamlarımızı göstermek üzere tetikleyebilecektir.

Örnek olarak yalnızca [ücretsiz ingilizce kursu] anahtar kelimesini negatif olarak eklerseniz ücretsiz kelimesi farklı varyasyonlarla reklamlarınızı göstermek üzere tetiklemeye devam edecektir. Burada yapılması en doğru işlem reklamlarımızla alakası olmayan ücretsiz kelimesini tek başına geniş eşleme olarak negatif anahtar kelime listemize eklemek olacaktır.

Bunun için anahtar kelimeler sayfamıza dönüp listenin altındaki negatif anahtar kelimeler bağlantısını tıklayarak bu alanı genişletiyoruz. Sol taraftaki liste ilgili reklam grubu düzeyinde, sağ taraftaki liste ise kampanya düzeyinde negatif anahtar kelimelerimizi içermektedir. Eklemek istediğimiz liste için ekle düğmesi ile açılan alana her kelime tek satıra olacak şekilde anahtar kelimelerimizi yazıp kaydetmemiz gerekmektedir.

Unutmayın, kampanya düzeyinde eklediğiniz negatif anahtar kelimeler bütün reklam gruplarınız için arama sorgularını etkileyecektir.

Negatif anahtar kelimeleri belirlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta normal anahtar kelimelerimizle çakışmamasıdır. Aksi takdirde reklamlarımız o anahtar kelime ile yapılan sorgularda gözükmeyecektir. Eğer böyle bir işlem yaparsanız bir süre sonra anahtar kelimeler sayfanızda hedeflenen anahtar kelimeleri engelleyen negatif anahtar kelimeler başlığı ile bir uyarı alacaksınız. Bu alanda ilgili negatif anahtar kelimeyi kolayca listenizden çıkartabilmeniz için size bir bağlantı sunulacaktır.

Böylelikle anahtar kelime optimizasyonunu tamamlamış oluyoruz. Bu optimizasyonu belirli aralıklarla yaparak hem listemize ekleyebileceğimiz yeni anahtar kelimeleri keşfedebilir, hem de reklamlarımızla alakasız arama sorgularını engelleyerek yatırım getirisini artırabiliriz.

Dijital Reklam Yatırımları

Dijital Reklam Yatırımları Kriz ve Durgun Ekonomi Dönemlerinde Artıyor

Dijital reklam düşünen ve içselleştiren firmaların en büyük amaçlarından biri akılda kalmak ve markaya ait bir karakter ve kimlik

oluşturmaktır. Ölçülebilir yönüyle

son 10 yıldır hayatımızda olan dijital reklam, her türlü ekonomik ve sosyal duruma göre de şekillendirilmektedir.

Kriz ve durgun ekonomi dönemlerinde azalan talebi yukarı yönde dengelemeye çalışan işletmeler daha verimli pazarlama ve satış

araçlarına yöneldiği için Google

AdWords ve Facebook reklamlarını daha yüksek oranda tercih ediyorlar. Ayrıca, Google reklamları ve Facebook reklamları her

büyüklükteki işletmenin pazarlama

ihtiyaçlarına cevap veren bütçeler ile kurgulanabildiği için de birçok işletme için daralan pazarda hızlı kurtuluş yolu olarak tercih ediliyor.

Böyle dönemlerde daha

yüksek bütçeler ile satın alınabilen ve dijital reklamcılığa göre daha düşük verim sağlayan billboard reklamları, gazete reklamları ise

tam tersine büyük yara alıyor.

Özellikle durgun ekonomi ve daralan ekonomik durumlarda müşteriler daha ucuza satın alma fırsatlarını internetten araştırırken, satın

alma kararlarında daha

dikkatli olmak için daha uzun süre araştırma yapıyor ve bu araştırmaları daha çok mobil telefon ya da bilgisayarları ile internet

üzerinden gerçekleştiriyor.

Böyle dönemlerde internet reklamlarını etkin kullanan işletmeler ise daralan pazardan daha fazla pay alırken rakiplerinin kaybettiği

pazarda pastadan daha büyük

dilim alıyor.

Kalite Puanı

5 Soruda Kalite Puanı

1- KALİTE PUANI NEDİR?

Reklamınızın, anahtar kelimelerinizin ve açılış sayfanızın, reklamınızı gören kullanıcılarla ne kadar alakalı olduğuna ilişkin bir tahmindir. 10 üzerinden bir puanlama yöntemiyle belirlenir. Bir örnek üzerinden Kalite Puanı'nı daha basit anlatmaya çalışacağım.

Örnek: İnternet üzerinden elbise satan bir firma olduğunuzu varsayalım. Sitenizde yüzlerce renkte ve modelde elbise yer alıyor. Ayşe Google üzerinden "siyah kısa elbise" kelimesi ile bir arama yapıyor. Bu noktada mükemmel kullanıcı deneyimi açısından Ayşe, siyah kısa elbiselerinizle ilgili reklamınıza tıklayıp, siyah kısa elbiselerinizin yer aldığı bir açılış sayfasına yönlenirse Kalite Puanı konusunda, bu şekilde reklam vermeyen rakiplerinize göre avantajlı bir konuma geçeceksiniz.

2- KALİTE PUANIMI NASIL KONTROL EDERİM?

Kalite Puanınızı "Anahtar kelimeler " sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Herhangi bir anahtar kelimenin Kalite puanıyla ilgili  ayrıntıları görmek için söz konusu anahtar kelimeye ait durum bilgisinin yanındaki  beyaz konuşma balonunu tıklayın.

Açılan balonda "Beklenen tıklama oranı", "Reklam alaka düzeyi" ve "Açılış sayfası deneyimi" verilerini görebilirsiniz.

3- KALİTE PUANI SÜTUNUM YOK, NEREDEN EKLEYEBİLİRİM?

Nedendir bilinmez, Google reklam yönetimi açısından hayati önem taşıyan bu kadar önemli bir metrik varsayılan olarak açık gelmez. Bu durumda;

     

 1. İstatistik tablonuzun yukarısında yer alan araç çubuğunda Sütunlar açılır menüsünü tıklayın.
 2. Sütunları Özelleştir'i seçin ve ardından Öznitelikler'i seçin.
 3. Buradan Kalite Puanı'nı seçip Ekle'yi tıklayın.
 4. Daha sonra Kaydet butonuna tıklayarak Kalite Puanlarınızı görüntüleyin.

4- KALİTE PUANI NEYE GÖRE HESAPLANIR?

Kullanıcıların reklamınızı tetikleyen her aramasında bir Kalite Puanı hesaplanır. Bu hesaplama yapılırken göz önünde bulundurulan faktörler aşağıdaki gibidir. Google 26 Temmuz’da yaptığı bir duyuruyla kalite puanının raporlanmasında Tıklama Oranı, Açılış sayfası kalitesi ve Reklam alaka düzeyinin daha öncelikli olacağını belirtti. Bu yeni raporlama birkaç gün içerisinde tüm dünyada aktif hale gelecek.

 • Anahtar kelimenizin geçmiş tıklama oranı (TO)
 • Görünen URL'nizin geçmiş TO'su
 • Hesap geçmişiniz
 • Açılış sayfanızın kalitesi
 • Anahtar kelime/reklam alaka düzeyi
 • Anahtar kelime/arama alaka düzeyi
 • Coğrafi performans
 • Reklamınızın bir sitedeki performansı
 • Hedeflenmiş cihazlarınız

5- KALİTE PUANI REKLAMLARIMI NASIL ETKİLER?

Kalite Puanının yükselmesi, genellikle maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumlarının elde edilmesini sağlar. Yayınlanan reklamlar alakalı olduğunda ve müşterilerin arama sorgusuyla eşleştiğinde geri dönüşler istenilen düzeye daha çabuk ulaşır. Alakalı reklamlar genellikle daha fazla tıklama elde eder, daha yukarıda görünür ve daha başarılı olmanızı sağlar.

Örnek: Kalite Puanı yüksek olan kazanır!

Şarj aleti anahtar kelimesi için somut bir örnek:

 A Müşterisi:

Açılış sayfası: Tüm cep telefonları

Kalite Puanı: 6/10 (Tamam Kalite Puanı)

Maks. TBM: 0,30 TL: (Yüksek TBM teklifi)

B Müşterisi:

Açılış sayfası: Şarj aletlerinin yer aldığı sayfa

Kalite Puanı: 9/10 (Yüksek Kalite Puanı)

Maks. TBM: 0,23 TL: (Düşük TBM teklifi)

A müşterisi daha yüksek teklif vermiştir ancak, B müşterisi daha yüksek bir Kalite Puanına sahip olduğu için, B müşterisinin reklamı büyük olasılıkla daha üst sırada gösterilecektir. Çünkü kalite puanı yüksek olan kazanır!

Anahtar kelimeleriniz  10 üzerinden 3 ve daha altı bir kalite puanına sahipse, kampanyanızda köklü bir değişiklik şart demektir. Örnek olarak; anahtar kelimelerinizi alakalı olacak şekilde reklam gruplarına bölmek,  tüm kampanyanız için tek bir reklam metni kullanmak yerine her reklam grubu için içerisinde ilgili anahtar kelimelerin geçtiği reklam metinleri yazmak, en alakalı açılış sayfasını belirlemek gibi işlemleri yaparak kalite puanınızı artırabilirsiniz.

Kalite Puanlarınız 8 ve üzeri olana kadar kampanyanızı iyileştirmeye devam etmelisiniz. Minimum 8 kalite puanı Google'ın mükemmel kullanıcı deneyimi için istemiş olduğu bu özellikleri başarıyla yerine getirmiş olduğunuzu gösterir. Bundan sonra ki süreçte daha az harcayarak, daha yüksek konumda reklam yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz..

Unutmayın Kalite Puanı Google AdWords reklamlarının en önemli öğelerinden biridir. Eğer sizde reklamım en üst sıralarda gözüksün ve daha az para harcayayım diyorsanız, işe ilk olarak Kalite Puanlarınızı iyileştirmeye çalışmaktan başlamanızı tavsiye ederim.

 

İnternet Reklamları Ve Televizyon Reklamları

İnternet Reklamları ve Televizyon Reklamları Savaşını Kim Kazanıyor

Dijital hayatımıza girdiğinden beri en büyük kitle iletişim aracı olan televizyona adeta bir savaş açmıştır. Evet belki kitlelere ulaşım

açısından ilk başlarda internet

kullanıcıları demografik olarak daha az olsalar da günümüzde  neredeyse 7’den 70’e herkes interneti aktif kullanır halde.

Reklam açısında da bu durum gittikçe büyüyen bir savaş halini aldı. İnternet reklamları televizyon reklamlarının etki alanını gittikçe

daraltıyor. Neden mi?

İnternet reklamları ölçülebilir. Marka yani reklamveren açısından bu bulunmaz hint kumaşıdır. Markanın hedef kitlesini belirleyebilir,

kimlerin reklamı görmesini

istediğimize karar verebilir ve reklamı onlara gösterebiliriz. Kimlerin reklamımıza geri dönüş yaptığını, nasıl geri dönüş yaptığını

öğrenebiliriz.

Ancak televizyon reklamlarında bu mümkün değildir. Bir izleyici gördüğü bir reklamı hafızasına yerleşmesi için en az 4 kez o reklama

maruz kalmalıdır. Elbetteki

televizyon reklamlarının, programlarınında ölçülebilirliği var. Reyting denilen erişim ölçme uygulaması ile. Ancak kaç kişinin o

reklamdan etkinlendiğini, ne

düşündüğünü o reklamı bilinçli mi izlediğini yoksa reklama maruz mu kaldığını reyting bilemez.

Hal böyle olunca televizyon da dijitale ayak uydurmak zorunda kalıyor. Çünkü reklamverenler televizyon reklamlarına yatıracakları

 

bütçeyi internet reklamlarına

yatırmaya daha yatkın hale geldiler. İnanıyoruz ki önümüzdeki yıllarda televizyon dünyası şekil değiştirecek, alt yapısını geliştirirerek

programatik tv olarak

karşımızda duracak. İzleyici erişim ölçümü, hedefleme ve reklam yatırımının geri dönüşümünde önemli bir rol oynayacak rakip görmek

biz dijitalcileri

heyecanlandıracaktır.

Diğer Makaleler...

 1. Yayın Zaman Planlaması